Často kladené dotazy

1. V čem by měl ježeček bydlet?

Úplně nejvhodnější jsou plastové boxy (obr. č. 1) pro hlodavce. Ovšem díky prostoru, který ježek potřebuje, je nutno vybrat tu největší variantu, která je poměrně drahá. Alternativou jsou plastové boxy, keré jsou k dostání např. v obchodním řetězci IKEA (obr. č. 2) - je však lepší pořídit ten vysoký, co je na obrázku - aby ježek neutíkal (vhodná je největší velikost, která se prodává - 79 x 53 cm). Příliš vhodné nejsou klece - kvůli průvanu a možnosti, že by se ježek zranil při lezení po kovových drátcích. Ať už vyberete cokoli, rozměry by měly být alespoň  90 x 45 cm (0,4 mpodlahové plochy). Dále by ubikace měla být umístěna v místnosti o teplotě min. 22°C a max. 26°C. Pokud zvířátko umístíte do ubikace s odkrytým vrškem (akvárium, nízký plastový box, atd.), pak se velice doporučuje jej nějak vhodně zabezpečit, protože ježci jsou velice vynalézavé potvůrky a rádi utíkají :) Co se vybavení týče, pak jako podestýlku můžete použít bezprašné hobliny, Asan, silnější látkovou podložku nebo konopnou podestýlku, která se mně osobně velmi osvědčila. Nedoporučují se dřevěné peletky (mohou způsobit otlaky), ani seno (hrozí zaškrcení končetiny). Podestýlku sypeme ve vrstvě cca 2 cm. Na vodu a krmení je nejlepší použít těžké keramické misky a nejlépe se zahnutým okrajem dovnitř (krmivo pak tolik nevypadává a neuteče z nich ani živý červík). Pokud se rozhodnete použít napaječku, dobře to zvažte, protože ježci si občas o kovový konec poškodí chrup nebo se z ní vůbec nenaučí pít. Jako další nezbytná věc je úkryt (domeček) - může být z různách materiálů (plast, dřevo, krabice od bot nebo i čepice, látkové pytlíky - u těch však dávat pozor na nitě, aby se ježkovi nepřiškrtila noha - pak by hrozila amputace) a velikostně by měl odpovídat domečku pro morče nebo králíka. Co dále doporučuji je nádoba s pískem pro činčily či bentonitovým kočkolitem, kterou se ježci mohou naučit používat jako toaletu. Vzhledem k velikosti je nejvhodnější zakoupit toaletu pro fretky o rozměrech 18 x 18 x 24 cm (obr. č. 3) a vydělat z ní plastový rošt.

 

2. Mohu jich mít více v jedné ubikaci?

Ne. Ježci se chovají samostatně a k sobě se dávají (opačná pohlaví) jen v době páření (což je cca 7 - 10 dnů). Ve výjimečných případech lze chovat dohromady samice. Nicméně je to poměrně ošidné co se například hlídání váhy apod. týče. :)

 

3. Kolika let se dožívají?

Délka života samozřejmě záleží na tom, jak se člověk stará. Většinou to však bývá kolem 3 - 4 let.

 

4. Co to žere?

Velkou část krmení tvoří kočičí, respektive kotěcí granule. Doporučuje se podávat ty kvalitnější - jako jsou např., Hill's, Orien, Applaws, atd. Mně se v naší stanici taktéž velmi osvědčily granule určené přímo pro ježky - Spike's Dinner (viz obrázek níže). Ty se však v ČR prodávat přestaly (ze zahraničí je však stále možno objednat) a tak jsem přešla na českou značku Dajana COUNTRY MIX Exclusive - Hedgie (viz druhý obrázek níže), která granule vyvíjela ve spolupráci s Klubem chovatelů ježků. Nedílnou součástí ježčí potravy je hmyz - mouční červi, cvrčci, zophobasi, švábi, sarančata, atp. Ten by měl být podáván minimálně 3x týdně. Občas můžeme zpestřit stravu např. uvařeným nesoleným kuřecím masem nebo vnitřnostmi či vajíčkem, masovými kapsičkami, ovocem, zeleninou (může být i vařená), vařenou rýží, holátky myší. Ježek za den spotřebuje zhruba 1 - 3 lžíce potravy.

 

5. Nemá blechy?

Ne. Jelikož se ježci chovají jako domácí mazlíčci (podobně jako morčata, potkani, křečci atd.), nemají kde parazity chytit. Většinou si tedy domů přivezete "čistého" ježečka. Samozřejmě jiná věc je, pokud si vezmete ježka od množitele, který je chová v nevyhovujících podmínkách. Pak se dosti často stává, že si domů dovezete nejen ježka se svrabem, plísní atp., ale nakonec se může jednat i o mnohem staršího jedince, případně o ježka z příbuzenského spojení. Ovšem pozor, pokud budete brát ježka ven na zahrádku, může chytit klíště.

 

6. Je nějak cítit?

Jako každé zvíře má i ježek svůj specifický pach. Samozřejmě záleží na tom, jak se o něj staráte. Pokud věnujete každý den několik minut času na vybrání bobků z podestýlky, není to nic hrozného. 

 

7. Když si ježka koupím, s čím vším ke mně přijde a jakou mám záruku?

Ježčata ode mně budou odcházet s veterinární knížkou, kopií etického kodexu chovatele, manuálem a krmením na které jsou zvyklá na cca týden. Jako další výbavičku standardně dávám také tulipytlík, kapsičku a hračku. Průkaz původu je zasílán poštou až po 10 týdnech věku ježka, kdy už je zřejmé, jakou bude mít v dospělosti barvu. Všichni ježečci, které prodávám, jsou bez známých genetických, vrozených nebo infekčních onemocnění. Pokud se vám s ježečkem do 6 měsíců věku něco stane a na základě pitevní zprávy od veterináře, která potvrdí, že problém se u ježka vyskytl již v době nákupu, nahradím vám jej zvířetem ve stejné hodnotě. Záruka ovšem nezahrnuje zdravotní problémy zvířete způsobené nedbalostí, léčitelnou nemocí nebo nehodou (zlomeniny, vnitřní zranění, onemocnění způsobené nedbalostí nového majitele atp.). Za zdraví také neručím v případě, že ježek žil nebo cestoval v teplotách, které nebyly v rozmezí  min. 22°C a max. 27°C a nebyl krmen hmyzem minimálně 3x týdně. Záruka se též nevztahuje na ucpání trávicího traktu nebo střevní potíže způsobené krmením zmrazeným nebo sušeným hmyzem, potíže způsobené požitím terarijní dekorace (či jiných, pro ježky nepoživatelných látek), alergie a související zdravotní stav. Nejsem také zodpovědná za veškeré náklady vzniklé v průběhu léčby ježka. V mém chovu se nevyskytuje WHS. Také si vyhrazuji právo vybrat vhodného majitele - tzn. může se stát, že bude některý zájemce odmítnut na základě negativních referencí, špatné komunikace atp.

 

8. Nepíchá? Opravdu je to mazlíček?

Ano. Samozřejmě jako u každého zvířete záleží na povaze, prostředí a také na tom, kdy ho vzbudíte atp. Ale ve velké většině případů stačí, pokud si na ježečka uděláte čas alespoň několik minut denně, aby si na vás a váš pach a ruch v domácnosti zvykl a pak je z něj úžasný mazlíček se sklopenými bodlinkami. Někdy se může stát, že se ježkovi nebude něco líbit a pak může píchat, dokonce i kousnout. Ale to už opět záleží na náladě zvířátka. Je také důležité sledovat, co se ježkovi líbí a s ohledem na jeho spací režim s ním tyto věci často provádět (ale také vědět, kdy už je dobré přestat). Od věci není ani rozmazlování nějakými pamlsky. Ježek je stejný jako jiná zvířata - čím více se mu věnujeme, tím lepší s ním můžeme navázat vztah :)

 

9. Je náročný na péči?
Ne. Tedy pokud se o ježka staráte správně. Je to mazlíček vhodný zejména pro ty, kdo tráví většinu dne v práci a domů přicházejí až večer nebo v noci. Ježek totiž celý den prospí a protože je noční tvor, je aktivní v noci. Takže se může stát, že po příchodu domů bude ježounek čekat nastartovaný v boxu, až mu dáte krmení. Co se péče jako takové týče, pak je důležité, aby měl ježek přístup k čerstvé vodě a ke krmení. V případě, že máte zvířátko v plastovém boxu, pak je dobré každý den vybrat znečištěná místa. Jeden z mých ježků býval v akváriu, které muselo být přikryté deskou kvůli jeho talentu pro utíkání. Bohužel se tím však piliny poněkud zapařily a bylo tedy nutné skoro každý den vyměnit minimálně třetinu pilin (z tohoto důvodu akvária příliš nedoporučuji). Dále je potřeba ježkovi pravidelně zastřihovat drápky. Na ty jsou nejvhodnější přímo nůžky na drápky pro hlodavce (viz obrázek). Ježek také nutně nevyžaduje společnost a proto (pokud mu zajistíte dostatek krmiva i vody) je možné jej nechat samotného doma třeba přes víkend. 
 
 
10. Co s dopravou?

Vše záleží na domluvě. Úplně nejlepší volbou je přijet si pro ježečka osobně (kromě jiného se také sami můžete přesvědčit, v jakých podmínkách ježci žijí, můžete si zvířátko lépe prohlédnout a ujistit se, že je to právě ono zbarvení, které chcete - fotky totiž mohou zkreslovat). Obecně však u nás platí, že po Jihomoravském kraji jsem schopna ježka dopravit prakticky kamkoli (za příplatek za dopravu). Pokud jste z větší dálky, je možné se obrátit na zvířecího kurýra, který se zabývá přepravou drobných zvířátek po ČR i na Slovensko za rozumné ceny.

 

11. Kolik takový ježek stojí?

Ceny ježků nelze stanovit nijak hromadně. Odvíjí se od mnoha faktorů jako je například pohlaví, zbarvení, rodokmen, počet jedinců ve vrhu, případně i věk nebo nějaký handicap (u posledního však doufám, že nenastane:)). Cenu tedy sdělím na požádání individuálně až bude známo pohlaví a zhruba i zbarvení.

 

12. Jak mohu ježkovi dopřát nějakou zábavu?
Jedna z možností, jak ježkovi dopřát nějakou tu zábavu v ubikaci je tzv. běhací talíř. Ten doporučuji zejména proto, že klasické kolotoče, které se prodávají pro hlodavce, nejsou příliš vhodné. Dřevěné bývají jednak těžké, takže si ježek může ublížit, když ho na sebe shodí (a že oni rádi do věcí šťouchají). Dále je třeba počítat s tím, že v kolotoči bude mít ježek od výkalů nejen packy, ale také bodliny na zádech, jak se v tom ty bobky budou točit. A v neposlední řadě se dřevo hodně špatně čistí (a zrovna kolotoč bude špinavý často). U kovových kolotočů zase hrozí riziko, že si ježek skřípne mezi drátky tlapku. Z těchto důvodů je pro ježky ideální již zmíněný běhací talíř (viz obrázek). Plast je totiž dobře omyvatelný, ježek z něj má špinavé maximálně packy no a taky je talíř lehký, takže nevadí, když ho ježura převrátí. Další možností, jak ježkovi zajistit pohyb je pustit jej volně pobíhat po bytě. Jen je potřeba dávat pozor, aby vám ježoun neusnul například pod skříní. Pak se dostává ven opravdu velmi těžko. :)
 
 
13. Mohu/mám ježka koupat?
Ježka, prosím, nekoupejte. Nebo alespoň ne stylem "napustím mu umyvadlo/lavor a hodím ho tam" - je to pro ježky velmi stresující (nenechte se zmást videi na You Tube, kdy ježek plave na zádech v umyvadle - není to znak blaženosti, ale totálního vystresování). Pokud však není zbytí a je potřeba ježečka očistit, tak buď vlhkým hadříkem, nebo vzít misku z vodou a starý kartáček na zuby - kartáček namočit a ježečkovi jím jemně špinavé bodliny očistit. Pokud má ježoun špinavé jen tlapky, pak ideálně napustit do umyvadla trochu vlažné vody (zkusit na zápěstí jak pro miminko, jestli není moc teplá) a ježečka do ní postavit, aby se v tom chvilku procházel - tak se zaschlé výkaly na packách odmočí a dají se dobře očistit.  
 
 
14. Co ježek a veterina?
Pro ježky v současné době neexistují žádné vakcíny ani nic podobného. Tudíž s ježkem není potřeba chodit pravidelně k veterináři jako například se psy či s kočkami. Co může případně nastat je u ježků svrab nebo všenky (obojí mohou chytnout ze špatně skladované podestýlky, ale člověk to klidně domů donese na kabátě a ani o tom neví, případně to na ježka může přenést jiné zvíře v domácnosti, které chodí ven). Svrab se projevuje špínou v uších, všenky jsou pak drobounké světlé tečky v oblasti čenichu, které lze na první pohled zaměnit za prach (například z podestýlky), ale při důkladnějším zkoumání uvidíte, že se tento "prach" hýbe. V obou případech mi, prosím, prvně napište či zavolejte. Zkonzultuji to s vámi a poradím, jak dále postupovat.